Авалска кула

Координати: 44°41′45.5″N 20°30′52″E / 44.695972° СГШ; 20.51444° ИГД / 44.695972; 20.51444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авалска кула
Авалски торањ
Avalski toranj
Авалската кула во Белград
Карта
Општи податоци
СтатусОбновена
Видтелекомуникации и набљудување
МестоБелград, Србија
Координати44°41′45.5″N 20°30′52″E / 44.695972° СГШ; 20.51444° ИГД / 44.695972; 20.51444
Почната1961 (оригинална)
21 декември 2006 година (реконструкција)
Завршена1965 (оригинална)
23 октомври 2009 година (реконструкција)
Уништена29 април 1999 година (оригинал)
Висина
Антена204.68 м (672 ст)
Технички податоци
Катови6
Лифтови2
Проектирање и изградба
АрхитектУгљеша Богуновиќ and Слободан Јањиќ
Наводи
[1]

Авалска кула (српски: Авалски торањ) е 204.68 м (672 ст) висока телекомуникациска кула сместена на планината Авала, во Белград.Оригиналната кула е завршена во 1965 година, но била уништена на 29 април 1999 година, за време на бомбардирањето на НАТО на Југославија. Реконструкцијата на кулата започнала на 21 декември 2006 година и официјално била отворена на 21 април 2010 година.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предлошка:Emporis
  2. „Naš toranj“. Архивирано од изворникот на 2017-04-16. Посетено на 2020-03-28.