Абенс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Абенс
Abensberg Maderturm.jpg
CountryГерманија
Слив
Главен изворХалертау
УстиеДунав
48°51′26″N 11°46′11″E / 48.85722° N; 11.76972° E / 48.85722; 11.76972Координати: 48°51′26″N 11°46′11″E / 48.85722° N; 11.76972° E / 48.85722; 11.76972
ТечениеДунавЦрно Море
Сливна повр.1,020 km2 (390 ми) [1]
Физички особености
Должина71.1 kм (44.2 ми) [1]
Абенс на Ризницата

Абенс е река во Баварија, Германија и е десна притока на Дунав. Нејзиниот извор е близу Ау ин дер Халертау. Околу 71 километри долга, што тече главно на север преку малите градови на Ау ин дер Халертау, Руделсхаузен, Мајнбург, Сиженбург и Абензберг. Се празни во Дунав во Еининг, дел од Нојштат ан дер Донау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)