Џон Меквилан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џон Меквилан (англ. John М. McQuillan, роден 1949) е американски компјутерски научник, познат по истражувањата на адаптивното рутирање во раниот развиток на ARPANET.