Џиновска секвоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Sequoiadendron giganteum
Grizzly Giant Mariposa Grove.jpg
Дрвото "Гризли џин" ("Grizzly Giant") во Марипоса Гроув, национален парк Јосемити
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Иглолисни
Класа: Четинари
Ред: Боровидни
Семејство: Чемпреси
Род: Sequoiadendron
Вид: С. гигантеум
Биномен назив
Sequoiadendron giganteum
Линдл.
Sequoiadendron giganteum

Џиновската секвоја (лат.: Sequoiadendron giganteum) е единствениот вид во родот Секвојадендрон (Sequoiadendron), и еден од трите видови на четинарски дрва познати како секвои класифицирани во фамилијата Чемпреси (Cupressaceae) во подфамилијата Sequoioideae, заедно со Sequoia sempervirens (обичната секвоја) и Metasequoia glyptostroboides (метасеквојата).

Џиновската секвоја е позната и под имињата Секвојадендрон (по родот) и Велингтонија.