Прејди на содржината

Џејсон Кристи (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џејсон Кристи
Лични податоци
Цело имеЏејсон Кристи
Роден22 декември 1990(1990-12-22)(33 г.)
Ешбертон, Нов Зеланд Нов Зеланд
Податоци за клубот
Мом. клубКенијан Рајдерс Даунандер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2010
2012

2013

2014
2015
2016-
Ендура Рејсинг
Дифердаж-Маџик-СпортФуд.де
ОЦБЦ Сингапур Континентал Сајклинг Тим
ССН
Аванти Рејсинг Тим
Кенијан Рајдерс Даунандер
Значајни победи
Национално друмско првенство (2016)
Последна промена
2 јануари 2017

Џејсон Кристи (англиски: Jason Christie; р. 22 декември 1990) — новозеландски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Кенијан Рајдерс Даунандер.[1][2]

Во јануари 2016 година го освоил националното друмско првенство,[3] при што станал првиот број 1 на новосоздадениот Светски пласман UCI.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2011
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
2013
1. Етапа 1 Банјуванги Тур де Ијен
1. Етапа 3 Велосипедски класик Нов Зеланд
2014
3. Национално хронометарско првенство
4. Национално друмско првенство
2015
1. Тур де Окинава
2. Велосипедски класик Нов Зеланд
1. Етапа 1
2016
1. Национално друмско првенство
1. Светски пласман UCI, (2 седмици)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Џејсон Кристи“. ProCyclingStats. Посетено на 12 јануари 2016.
  2. „Џејсон Кристи“. Cycling Archives. Посетено на 12 јануари 2016.
  3. „Jason Christie soleert naar nationale titel Nieuw-Zeeland“. Архивирано од изворникот на 2017-07-02. Посетено на 10 јануари 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]