Прејди на содржината

Џејден Шварц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Џејден Шварц (роден на 25 јуни 1992 година) е канадски професионален играч на хокеј на мраз и алтернативен капитен на Сиетл Кракен од Националната хокеарска лига (НХЛ). Шварц бил избран за 14-ти во генералниот пласман од Сент Луис Блуз во драфтот за влез во НХЛ во 2010 година .[1] Шварц го освоил Купот Стенли како член на Сините во 2019 година, водејќи го тимот во постигнување голови за време на плејофот.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Мал хокеј[уреди | уреди извор]

Шварц играл мал хокеј на колеџот Атол Мареј во Нотр Дам во Вилкокс, Саскачеван . Како бантам, Шварц му помогнал на Нотр Дам да победи на меѓународниот турнир во хокеј на мраз Камлупс во 2006 и 2007 година. Во 2007 година, тој исто така играл на ниво на младенчиња, помагајќи им на Хаундс да победат на турнирот во хокеј на младенчиња на Мек ААА во 2007 година. Шварц и Нотр Дам повторно играле на Мак турнирот во 2008 година. Шварц бил прогласен за најдобар напаѓач во хокеарската лига ААА во Саскачеван за сезоната 2007-2008, откако ја предводел лигата по постигнување.[2] Додека играл со Миџет ААА во училиштето, тој постигнал 39 гола и додал 72 асистенции во 44 натпревари за да ги собори рекордите за престигнување на места кои претходно ги држеле Винсент Лекавалиер и Бред Ричардс .[3]

Јуниор[уреди | уреди извор]

Шварц ја започнал својата хокеарска кариера играјќи јуниорски хокеј на мраз за неговиот роден град Нотр Дам Хаунс во Јуниорската хокеарска лига Саскачеван . Во текот на сезоната 2008-09 со Хаундс, Шварц завршил петти во лигата постигнувајќи 34 гола и 42 асистенции во 46 натпревари.[4] На крајот на сезоната, тој бил прогласен за дебитант на годината од SJHL.[5] Шварц се префрли во Три-градската бура на американската хокеј лига на Соединетите Американски Држави Tier I Jr. Шварц ја освоил титулата на УСХЛ во сезоната 2009-10 со 83 поени во 60 натпревари.[3] Тој, исто така, бил именуван за првиот ол-стар тим на лигата и му биле доделени почести за најдобар офанзивен играч.[3]

Колеџ[уреди | уреди извор]

Шварц со колеџот Колорадо во март 2011 година

На 22 јануари 2008 година, Шварц се обврзал да игра NCAA дивизија I колеџ хокеј на мраз на колеџот Колорадо на Западниот колеџ хокеј асоцијација (WCHA) за сезоната 2010-11.[3] Шварц му помогнал на Колеџот во Колорадо да настапи на турнирот NCAA каде што тимот бил заменет во Западниот регион што се одржа во центарот Скотрејд, во Сент Луис . Во првото коло, тој дал два гола и две асистенции за да му помогне на Колеџот Колорадо да го победи актуелниот шампион во NCAA и број еден носител Бостон колеџ со 8–4.[6] Тој, исто така, асистирал за единствениот гол постигнат од неговиот брат, Рајлан Шварц, во натпреварот од второто коло против Мичиген .[7] Шварц ја завршил својата прва сезона на колеџот Колорадо со 17 гола и 30 асистенции за 47 поени во 30 натпревари.[8] Неговите 47 поени биле први во тимот и забележал четири гола за победа и осум гола во Powerplay.[8]

За време на неговата втора сезона на колеџот Колорадо, Шварц забележал 15 гола и 26 асистенции за 41 поен во само 30 натпревари, пропуштајќи шест поради Светскиот јуниорски турнир.[9] Тој ги предводел тигрите во поени и асистенции за сезоната;[9][10] четири од неговите 15 гола биле запишани како голови за победа на натпреварот, а пет од неговите голови биле играни на моќ.[9] На 10 март 2012 година, Колеџот Колорадо загубиле со 3-4 по продолженија од Мичиген Техника во првото коло од плејофот на WCHA.[11] На 12 март 2012 година, Шварц одлучил да се откаже од последните две години од NCAA и потпишал тригодишен договор за влез на ниво со Сент Луис Блуз.[12]

Професионален[уреди | уреди извор]

St. Louis Blues[уреди | уреди извор]

Блузот од Сент Луис потпишал договор со Шварц на почеток на ниво на 12 март 2012 година, а потоа го додал во нивниот список на НХЛ.[13] Откако патувал и вежбал со тимот една недела, му била дадена првата можност за игра во НХЛ, откако крилниот напаѓач Енди Мекдоналд доби повреда на рамото.[14] Шварц го направил своето деби во НХЛ на 17 март 2012 година, во заливот Тампа, лизгајќи на втората линија со Џејми Лангенбрунер и Патрик Берглунд . За време на натпреварот, тој го постигнал својот прв НХЛ гол, победнички на натпреварот, од неговиот прв удар во НХЛ на моќност на 19:24 од првиот период, кога пресретнал одбиена топка пред мрежата и го победил голманот Двејн Ролосон.[15] На 27 септември 2014 година, Шварц се согласил на двегодишно продолжување на договорот од 4,7 милиони долари со Сините по вонсезона опкружена со неизвесност дали повторно ќе се приклучи на клубот. По заминувањето на Владимир Соботка за Авангард Омск од КХЛ, Шварц се префрлил на 17-тото место на почетокот од сезоната 2014-15, откако претходно го носел бројот 9 во неговата кариера во сините. Промената била направена како почит на неговата покојна сестра, која го носел бројот играјќи хокеј на Јеил, пред да и биде дијагностицирана леукемија.[16]

На 15 јули 2016 година, Сините потпишале договор со Шварц за пет години за 26,75 милиони долари, избегнувајќи арбитража.[17]

Шварц го освоил финалето на Купот Стенли во 2019 година со сините, првиот Стенли куп на Сент Луис во нивната 52-годишна историја на франшиза. Тој имал два хет-трика за време на плејофот и ги предводел сините во плејоф головите со 12 гола.[18]

Сиетл Кракен[уреди | уреди извор]

По сезоната 2020–21, неговата десетта сезона со Сините и откако го склучил договорот, Шварц за прв пат во кариерата се впуштил во бесплатна агенција. На 28 јули 2021 година, Шварц бил потпишан од клубот за проширување, Сиетл Кракен, согласувајќи се на петгодишен договор од 27,5 милиони долари.[19] На 6 јануари 2022 година, Кракен објавил дека Шварц нема да може да игра околу еден месец поради повреда на раката. Тој бил активиран од повредената резерва на 5 март 2022 година.

Интернационална игра[уреди | уреди извор]

Џејден Шварц
Медали

Шварц како член на тимот на Канада на Светското јуниорско првенство во 2012 година
Хокеј на мраз
Натпреварувач за Канада Канада
Светско јуниорско првенство
Сребрен медал – второ место 2011 Канада
Бронзен медал – трето место 2012 Канада
Меморијален турнир на Иван Хлинка
Златен медал - прво место Чешка Република 2009
Натпреварувач за  Канада West
Светски Јуниор А предизвик
Сребрен медал – второ место 2008 Camrose

Шварц ја претставувал Канада на меѓународно ниво. Неговото прво искуство со Хокеј Канада дојде додека го претставувал тимот Запад на Светскиот Јуниор А предизвик во 2008 година, освојувајќи сребрен медал и Светскиот предизвик во хокеј до 17 години во 2009 година, со четвртото место. Шварц и помогна на Канада да го освоил златниот медал на меморијалниот турнир на Иван Хлинка во 2009 година .[2] Шварц постигна гол и додал асистенција во играта за златен медал.[20] Тој бил избран да ја претставува Канада на Светското јуниорско првенство во 2011 година. Во неговиот втор натпревар на турнирот, против Чешка, Шварц доживеал фрактура на зглобот и бил надвор од теренот до крајот на турнирот.[21] Тој бил избран следната година во тимот на Канада за Светското јуниорско првенство во 2012 година во Едмонтон и Калгари и бил именуван за капитен на тимот .[22] Играјќи со Русија во полуфиналето, Шварц постигнал гол и пет шута за да биде прогласен за најдобар играч на Канада во поразот со 6-5.[23] Тој го завршил турнирот со пет поени (два гола и три асистенции) на шест натпревари, додека Канада го освоила бронзениот медал над Финска .[24]

На 12 април 2018 година, Шварц бил именуван во сениорскиот тим на Канада за прв пат да се натпреварува на Светското првенство IIHF 2018 година .[25]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Шварц е роден во Мелфорт, Саскачеван и израснал во Вилкокс, Саскачеван [3] во семејството на Рик и Керол Шварц. Тој имал постар брат, Рајлан, кој исто така играл хокеј на колеџот Колорадо,[26] и сега игралза Франкфурт Лајонс ( Ловен Франкфурт ) од германскиот DEL, и постара сестра Манди која играла хокеј со женскиот хокеј на мраз на Јеил Булдог тим додека не и било дијагностицирана акутна миелоидна леукемија во декември 2008 година.[27] И покрај обидот да се најде донатор за Манди и, во тој процес, подигање на свеста за трансплантација на коскена срцевина и матични клетки,[27] Манди починала во април 2011 година по трет релапс на ракот.[28][29]

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Редовна сезона и плеј-оф[уреди | уреди извор]

    Регуларна сезона   Плеј офф
Сезона Тим Лига GP G A Pts PIM GP G A Pts PIM
2008–09 Notre Dame Hounds SJHL 46 34 42 76 15
2009–10 Tri-City Storm USHL 60 33 50 83 18 3 3 0 3 0
2010–11 Colorado College WCHA 30 17 30 47 22
2011–12 Colorado College WCHA 30 15 26 41 18
2011–12 St. Louis Blues NHL 7 2 1 3 0
2012–13 Peoria Rivermen AHL 33 9 10 19 14
2012–13 St. Louis Blues NHL 45 7 6 13 4 6 0 1 1 2
2013–14 St. Louis Blues NHL 80 25 31 56 27 6 1 2 3 0
2014–15 St. Louis Blues NHL 75 28 35 63 16 6 1 2 3 0
2015–16 St. Louis Blues NHL 33 8 14 22 8 20 4 10 14 6
2016–17 St. Louis Blues NHL 78 19 36 55 18 11 4 5 9 2
2017–18 St. Louis Blues NHL 62 24 35 59 26
2018–19 St. Louis Blues NHL 69 11 25 36 16 26 12 8 20 2
2019–20 St. Louis Blues NHL 71 22 35 57 18 9 4 0 4 4
2020–21 St. Louis Blues NHL 40 8 13 21 20 4 0 0 0 0
2021–22 Seattle Kraken NHL 37 8 15 23 14
NHL totals 597 162 246 408 167 88 26 28 54 16

Меѓународен[уреди | уреди извор]

година Тим Настан Резултат GP Г А Pоени PIM
2009 година Западна Канада U17 </img> 6 2 4 6 2
2009 година Канада ИХ18 </img> 4 0 4 4 0
2011 година Канада WJC </img> 2 1 2 3 0
2012 година Канада WJC </img> 6 2 3 5 4
2018 година Канада ВЦ 4-ти 8 0 4 4 0
Јуниор вкупно 18 7 11 18 6
Сениор вкупно 8 0 4 4 0

Награди и почести[уреди | уреди извор]

Награда година
Колеџ
Сите- WCHA дебитант тим 2010–11
Сите- WCHA Трет тим 2010–11
WCHA All-Tournament тим 2011 година [30]
Сите- Втор тим на WCHA 2011–12
AHCA West First-Team All-American 2011–12
НХЛ
Шампион на Купот Стенли (Сент Луис Блуз) 2019 година [31]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „2010 NHL Entry Draft“. National Hockey League. Посетено на June 28, 2010.
 2. 2,0 2,1 „Jaden Schwartz“. Hockey Canada. Посетено на December 22, 2010.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 „Schwartz, Jaden“. National Hockey League. Посетено на June 28, 2010.
 4. „SJHL 2008–09 scoring“. Saskatchewan Junior Hockey League. Архивирано од изворникот на July 6, 2011. Посетено на August 4, 2010.
 5. „SJHL Past Award Winners“. Saskatchewan Junior Hockey League. Архивирано од изворникот на July 22, 2011. Посетено на December 22, 2010.
 6. Purcell, Chad (March 25, 2011). „Schwartz brothers are keys for Tigers“. Omaha World-Herald. Архивирано од изворникот на September 8, 2012. Посетено на March 17, 2012.
 7. Weston, Paula C. (March 26, 2011). „Michigan punches Frozen Four ticket by downing Colorado College“. U.S. College Hockey Online. Архивирано од изворникот на 2016-05-04. Посетено на March 17, 2012.
 8. 8,0 8,1 „Colorado College Tigers Men's Hockey 2010–2011 Team Statistics“. U.S. College Hockey Online. March 26, 2011. Архивирано од изворникот на 2021-09-29. Посетено на March 17, 2012.
 9. 9,0 9,1 9,2 Gomez, Brian (March 13, 2012). „Jaden Schwartz leaves CC, signs pro contract with Blues“. Colorado Springs Gazette. Архивирано од изворникот на March 14, 2012. Посетено на March 17, 2012.
 10. Staff (March 12, 2012). „Blues Ink F Schwartz to Contract; To Make NHL Debut Tuesday“. TSN. Архивирано од изворникот на March 14, 2012. Посетено на March 17, 2012.
 11. AP Staff (March 11, 2012). „Michigan Tech beats Colorado College 4-3 in OT“. Greenwich Time. Посетено на March 17, 2012.[мртва врска]
 12. Staff (March 13, 2012). „Schwartz leaves Colorado College for NHL deal with St. Louis“. U.S. College Hockey Online. Архивирано од изворникот на 2021-06-18. Посетено на March 17, 2012.
 13. Blues Sign Schwartz to Entry Level Deal: Schwartz, the Blues' first-round pick in 2010, will join the team in Chicago, NHL.com, March 12, 2012, Посетено на March 12, 2012
 14. Goold, Derrick (March 17, 2012). „Team Canada captain Schwartz set for NHL debut“. Calgary Herald. Посетено на March 17, 2012.[мртва врска]
 15. Rutherford, Jeremy (March 17, 2012). „Final: Blues 3, Lightning 1“. St. Louis Post-Dispatch. Посетено на March 17, 2012.
 16. „Blues' Jaden Schwartz switches from No. 9 to late sister's 17“. CBC News (англиски). Посетено на February 13, 2018.
 17. Tucker, Cam (July 15, 2016). „Blues sign Schwartz to five-year deal, avoiding arbitration (Updated: It's official)“. ProHockeyTalk. Посетено на July 16, 2016.
 18. „Jaden Schwartz player profile“. Sportsnet.ca. July 4, 2021. Посетено на July 4, 2021.
 19. „Kraken sign Jaden Schwartz, five-year $27.5 million“. Sportsnet.ca. July 28, 2021. Посетено на July 28, 2021.
 20. „Canada Hammers Russia 9-2 in U18 Memorial of Ivan Hlinka Tournament“. Hockey Canada. Архивирано од изворникот на July 24, 2011. Посетено на December 31, 2010.
 21. Mirtle, James (December 30, 2010). „Canada's Jaden Schwartz knocked out of World Juniors“. The Globe and Mail. Архивирано од изворникот на January 2, 2011. Посетено на December 30, 2010.
 22. Staff (December 22, 2012). „Schwartz to Captain Canada's Team at Word Juniors“. TSN. Архивирано од изворникот на January 7, 2012. Посетено на March 17, 2012.
 23. „Game Summary“ (PDF). International Ice Hockey Federation. January 3, 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 2023-01-18. Посетено на January 5, 2012.
 24. „Games & Results“. International Ice Hockey Federation. Архивирано од изворникот на January 12, 2013. Посетено на January 5, 2012.
 25. „HOCKEY CANADA NAMES FIRST 18 PLAYERS TO 2018 IIHF WORLD CHAMPIONSHIP ROSTER“. hockeycanada.ca. April 12, 2018. Посетено на May 3, 2018.
 26. „Player Profile: Rylan Schwartz“. Eliteprospects.com.
 27. 27,0 27,1 „NHL draft a family matter for CC recruit Schwartz“. Colorado Springs Gazette. June 23, 2010. Архивирано од изворникот на June 14, 2012. Посетено на June 28, 2010.
 28. Blues Mourn Loss of Mandi Schwartz: Mandi, sister of Blues draft choice Jaden Schwartz, succumbs to cancer, NHL.com (April 3, 2011)
 29. Mandi Schwartz Leaves Memorable Legacy, NHL.com (April 4, 2011)
 30. „WCHA Tourney History“. WCHA. Архивирано од изворникот на August 22, 2018. Посетено на June 26, 2014.
 31. „Blues win cup for first time, defeat Bruins in Game 7 of final“. National Hockey League. June 12, 2019. Посетено на June 12, 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • Biographical information and career statistics from NHL.com, or Eliteprospects.com, or Hockey-Reference.com, or The Internet Hockey Database
Награди и достигнувања
Претходник
Дејвид Рандблад
Св. Изборот на првиот круг нацрт на Луис Блуз
2010
Наследник
Владимир Тарасенко