Прејди на содржината

Репрезентација на Канада во хокеј на мраз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канада
Shirt badge/Association crest
Јаворовиот лист отсекогаш се појавувал на дресовите од 1920 година.[1]
Прекари(и)Тим Канада
(Équipe Canada)
СојузХокеј Канада
Генерален менаџерСен Бурк
СелекторВили Дежарден
АсистентДејв Кинг
Скот Волкер
Креиг Вудкрофт
КапитенКрис Кели
Најмногу натпревариБред Шлегел (304)
Најдобар стрелецБред Шлегел
Најмногу поениКлиф Ронинг (156)
Бои              
IIHF кодCAN
Ranking
IIHF моментално рангирање1
Мајвисоко рангирање1 (прва во 2003)
најниско рангирање5 (прва во 2012)
Прв меѓународен натпревар
 Канада 8–1 Предлошка:Ih-rt
(Лес Авантс, Швајцарија; 10 јануари 1910)
Најголема победа
 Канада 47–0 Предлошка:Ih-rt
(Стокхолм, Шведска; February 12, 1949)
Најголем пораз
 СССР 11–1 Предлошка:Ih-rt
(Виена, Австрија; April 24, 1977)
Светско првенство во хокеј на лед
Учества71 (first in 1920)
Најдобар резултат Злато: 26 (1920, 1924, 1928, 1930, 1931, 1932, 1934, 1935, 1937, 1938, 1939, 1948, 1950, 1951, 1952, 1955, 1958, 1959, 1961, 1994, 1997, 2003, 2004, 2007, 2015, 2016)
Канада куп / Светски куп
Учества8 (first in 1976)
Најдобар резултат Победник: 6 (1976, 1984, 1987, 1991, 2004, 2016)
Olympics
Учества21 (first in 1920)
Медали Злато: 9 (1920, 1924, 1928, 1932, 1948, 1952, 2002, 2010, 2014)

Сребро: 4 (1936, 1960, 1992, 1994)

Бронза: 2 (1956, 1968)
Репрезентација на Канада во хокеј на мраз
Медали
Олимписки игри
Златен медал - прво место 1920 Екипа
Златен медал - прво место 1924 Екипа
Златен медал - прво место 1928 Екипа
Златен медал - прво место 1932 Екипа
Златен медал - прво место 1948 Екипа
Златен медал - прво место 1952 Екипа
Златен медал - прво место 2002 Екипа
Златен медал - прво место 2010 Екипа
Златен медал - прво место 2014 Екипа
Сребрен медал – второ место 1936 Екипа
Сребрен медал – второ место 1960 Екипа
Сребрен медал – второ место 1992 Екипа
Сребрен медал – второ место 1994 Екипа
Бронзен медал – трето место 1956 Екипа
Бронзен медал – трето место 1968 Екипа
Светско првенство
Златен медал - прво место 1920 Екипа
Златен медал - прво место 1924 Екипа
Златен медал - прво место 1928 Екипа
Златен медал - прво место 1930
Златен медал - прво место 1931 Poland
Златен медал - прво место 1932 Екипа
Златен медал - прво место 1934
Златен медал - прво место 1935
Златен медал - прво место 1937
Златен медал - прво место 1938
Златен медал - прво место 1939
Златен медал - прво место 1948 Екипа
Златен медал - прво место 1950
Златен медал - прво место 1951
Златен медал - прво место 1952 Екипа
Златен медал - прво место 1955
Златен медал - прво место 1958
Златен медал - прво место 1959
Златен медал - прво место 1961
Златен медал - прво место 1994
Златен медал - прво место 1997
Златен медал - прво место 2003
Златен медал - прво место 2004
Златен медал - прво место 2007
Златен медал - прво место 2015
Златен медал - прво место 2016
Сребрен медал – второ место 1933
Сребрен медал – второ место 1936 Екипа
Сребрен медал – второ место 1949 Sweden
Сребрен медал – второ место 1954 Sweden
Сребрен медал – второ место 1960 Екипа
Сребрен медал – второ место 1962
Сребрен медал – второ место 1985
Сребрен медал – второ место 1989
Сребрен медал – второ место 1991
Сребрен медал – второ место 1996
Сребрен медал – второ место 2005
Сребрен медал – второ место 2008
Сребрен медал – второ место 2009
Сребрен медал – второ место 2017
Бронзен медал – трето место 1956 Екипа
Бронзен медал – трето место 1966
Бронзен медал – трето место 1967
Бронзен медал – трето место 1978
Бронзен медал – трето место 1982
Бронзен медал – трето место 1983
Бронзен медал – трето место 1986
Бронзен медал – трето место 1995

Репрезентација на Канада во хокеј на мраз (популарно познат како Тим Канада, француски: Équipe Canada) — rепрезентација за хокеј на мраз кој ја претставува Канада на меѓународно ниво. Тимот е под Канадскта федерација по хокеј, член на Интернационалната хокеј-федерација. Од 1920 до 1963 година, меѓународна застапеност на Канада била од страна на високи аматерски клубови. Канадскиот национален машки тим е основан во 1963 година од страна на Дејвид Бауер како дел од канадската аматерска асоцијација, играјќи на Универзитетот во Британска Колумбија[2]. Прекарот Тим Канада за првпат се користел во 1972 година и оттогаш се користи за да се идентификува канадската репрезентација.

Канада е водечка репрезентација за хокеј на мраз во меѓународно ниво, и има освоено четири од пет Канадски првенства кои датираат од 1976 година, девет олимписки златни медали (најмногу во светот), меѓу кои и три од последните четири: 2002, 2010 и 2014 година. Тие биле 26 пати светски шампиони во Светскиот куп и победници на Светското првенство во хокеј во 2004 и 2016 година. Канада е членка на т.н. „Голема шесторка“, неофицијална група од шесте најсилни машки нации по хокеј, заедно со Чешка, Финска, Русија, Шведска и САД[3].

  1. „A century of Jerseys“. Hockey Canada. Посетено на 2018-01-12.
  2. „Hockey Canada“. Архивирано од изворникот на 2007-04-28. Посетено на 2018-02-15.
  3. „NHL announces World Cup of Hockey for 2016“. The Canadian Press. 2015-01-24. Посетено на January 29, 2015.