Џеронимо (филм од 2014)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Џеронимо“
РежисерТони Гатлив
ПродуцентТони Гатлив
НастапуваатСелин Салет
Рачид Јус
Давид Мургиа
Наталија Харзун
КинематографијаПатрик Гирингели
Дистрибутер[[ Les Films du Losange]]
Премиера1 јануари 1967
Времетраење104 мин
Држава Франција
ЈазикФранцуски

Џеронимо е француски драмски филм од 2014 година, режиран од Тони Гатлиф. Премиерно е прикажан во секцијата за посебните проекции на Филмскиот фестивал во Кан на 20-ти мај 2014-та година.[1]

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Џеронимо е млада жена од триесет години, специјализирана воспитачка со интегритет која со години била почитувана од младите луѓе од нејзиното соседство, во град на југот на Франција. Нејзиниот живот се менува кога Нил Терзи, шеснаесетгодишно девојче, успева да побегне од договорениот брак и го пронаоѓа љубовникот Лука Молина. Нивниот подвиг ќе го запали огнот помеѓу семејствата на двајцата љубовници од турска емиграција во светот на Ромите, а Џеронимо ќе биде единствена која ќе сака да се бори да го запре лудилото кое се случува.

Улоги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.festival-cannes.com/en/article/60533.html