Џамија (Елевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија (Елевци)

Воздушен поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°25′13″N 20°37′20″E / 41.42028° СГШ; 20.62222° ИГД / 41.42028; 20.62222
Место Елевци
Општина Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Местоположба

Карта

Архитектура
Минариња 1

Џамија (Елевци) — главна и единствена џамија во селото Елевци, во Општина Центар Жупа, Македонија.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 77.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]