Џамија (Велебрдо)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија во Велебрдо

Поглед на џамијата

Координати: Координати: 41°37′00.1″N 20°35′53.9″E / 41.616694° N; 20.598306° E / 41.616694; 20.598306
Место Велебрдо
Архитектура
Минариња 1

Џамија во Велебрдо — главна и единствена џамија во долнореканското село Велебрдо.[1] Џамијата се наоѓа во источниот дел од селото, непосредно од левата страна на долниот крак од патот кој минува низ селото.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на џамијата има правоаголна основа и е покриена со лимен кров со купола во среднишниот дел. На ѕидовите од џамијата има повеќе залачени прозорци распоредени во два реда, додека на куполата има 16 монофори. Минарето се одликува со тоа што има три шерефиња. Неговата основна е квадратна до првото шерефе, а над него е кружна.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 77. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]