Џамија Раја Бајтурахман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Раја Бајтурахман
Meuseujid Raya Bayturrahman.JPG
Основни податоци
Место Индонезија Банда Ачех, Индонезија
Религија ислам
Држава Индонезија
Архитектонски опис
Тип џамија
Завршено 1881
Карактеристики
Капацитет >
Купола/ли 7

Џамијата Раја Бајтурахман (индонезиски: Mesjid Raya Baiturrahman) —џамија се во градот Банда Ачех, Индонезија. Оваа џамија била изградена во периодот од 1879 година до 1881 г. Во 2004 г. била оштетена од цунамито кое ја зафатило Индонезија.