Џамија Ал-Фатих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џамија Ал-Фатих
مسجد الفاتح
Основни податоци
Место Манама, Бахреин
Координати 23°13′08″N 50°35′53″E
Религија Ислам
Држава Бахреин
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршено 2006
Карактеристики
Капацитет 7,000
Должина 100
Ширина 75
Купола/ли 1
Пречник на купола (однадвор) 24
Минариња 2
Материјали бетон

Џамијата Ал-Фатих (арапски: مسجد الفاتح) е џамија која се наоѓа во Бахреин. Оваа џамија е една од најголемите џамии на светот собирајќи околу 7 000 верници. Нејзиното купе е изработено од стаклена волна. Од 2006 година џамијата вклучува и Национална библиотека. Овој објект бил изграден во текот на 1990 година и била наречена по императорот на Бахреин Ахмед Ал Фатих.


Види исто така[уреди | уреди извор]