Њиндроуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Њиндроуански јазик
Застапен во Папуа Нова Гвинеја
Подрачје Мануски Остров
Говорници 4,200  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 lid

Њиндроуанскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1] Зборовниот редослед во јазикот е подмет-прирок-предмет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]