Њардвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Њардвик (исландски: Njarðvík) е град во југозападниот дел на Исланд, односно спаѓа во Јужнополуостровскиот регион, брои околу 4.400 жители и е десетти град по големина во Исланд. Градот е поврзан со копнен, воден и воздушен сообраќај. Рејкјавик и Њардвик, заедно со уште неколку градови се сметаат за најважни индустриски, стопански и културни центри на државата.