Љупка Матовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден Љупка Илиева
13 август 1946 (1946-08-13) (73 г.)
Кратово, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање универзитетска професорка


Љупка Матовска (моминско: Илиева; 13 август 1946 во Кратово) — македонска универзитетска професорка по болести на устата и забите на Стоматолошкиот факултет во Скопје.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Магистрирала (1976), а докторирала во 1982 година. Публикувала 90 статии. Автор е на монографијата „Патолошка дентална ресорпција“ и на учебниците „Кариологија“ и „Ендодонција“, како и коавтор на „Стоматолошки терминолошки речник“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Матовска“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 930. (2009). Скопје: МАНУ.