Прејди на содржината

Јушки јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јушки јазик
Sym Ket
Д’ук
Изговор[ɟuk]
Застапен воРусија
ПодрачјеЕнисеј
НародЈуги
Говорници~1 (или веќе изумрен)  (2010)[1]
Јазично семејство
денеенисејско?
Јазични кодови
ISO 639-3yug

Јушки јазик — скоро изумрен енисејски јазик. Според пописот од 2010 година, јазикот го зборувал само еден човек. Јазикот бил сроден со кетскиот. Јазикот бил мајчин јазик на Југите (кои веќе и етнички се исчезнати) и се зборувал по течението на реката Енисеј во Сибир.[2] Порано се сметало дека јазикот е дијалект на кетскиот јазик, за кој пак се сметало дека е изолиран јазик. Поради тоа, јушкиот го именувале како „сим-кет“, или во превод „јужнокетски“. Денеска веќе јазикот е скоро мртов.[3]

  1. „Yug“. Ethnologue (англиски). Посетено на 2018-05-26.
  2. Vajda, Edward J. „The Ket and Other Yeniseian Peoples“. Архивирано од изворникот на 2019-04-06. Посетено на 2006-10-27.
  3. „2010 census data“. Архивирано од изворникот на 2021-10-06. Посетено на 2020-01-17.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Vajda, Edward J., Yeniseian Peoples and Languages : A History of Yeniseian Studies with an Annotated Bibliography and a Source Guide, Curzon Press: 2002 ISBN 0-7007-1290-9.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]