Јуфки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонски јуфки

Јуфките се тенок, округол и бесквасен леб во турската кујна. Слични се на лаваш, и околу 18 инчи (40-50 см) во пречник. Обично се прават од пченично брашно, вода и сол. По месење, на тестото му е дозволено да се одмори 30 минути. Тесто парчиња (околу 150-200 грама) се обликувани во топчиња, а потоа се свиткани во кружен лист. Листовите од јуфка тесто се печат на загреана железна чинија наречена вреќичка околу 2-3 минути. За време на печењето, лебот е превртен еднаш за да се зацврсти на другата страна. По печењето, јуфка- леб има ниска содржина на влага, и во зависност од тоа колку е ниска влага, долг рок на траење. Пред употреба, сув јуфка-леб е испрскан со топла вода. Навлажнетиот леб е покриен со памучна ткаенина и се остава за 10 до 12 минути пред сервирањето.

Во бугарската и македонската кујна (бугарски: юфка, македонски: јуфка, но обично множина, јуфки), јуфка се однесува на посебен вид домашна тестенини кои обично изгледаат рамни или квадратни.

Во српската кујна, јуфките се многу ретко растргнато тесто (листови) користено за печење на солени и слатки јадења.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]