Јулијан Ројс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јулијан Ројс.

Јулијан Роос (германски: Julian Reus, Ханау, Западна Германија, 29 април 1988 ) е германски спортист, специјалист за спринт на 100 и 200 метри .

Ројс освоил две сребрени медали во Хелсинки 2012 и во Цирих 2014 и една бронза во Амстердам во 2016 година на 4 до 100 метри. Тој освоил уште една бронза во Прага на Европското првенство во сала од 2015 година во трката од 60 метри.

На митингот на Дијамантската лига во 2017 година во Стокхолм на 18 јуни, Ројс трчал 100 метри под 10 секунди, но со ветерот во грбот посилен од дозволените, па резултатот не бил признаен како личен и национален рекорд.

Јулијан Ројс бил 11 пати шампион на Германија на отворено и 5 пати во сала. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]