Јулијан Керн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јулијан Керн
Керн на Гран при де Денен 2014
Лични податоци
Цело име Јулијан Керн
Роден 28 декември 1989 (1989-12-28) (28 г.)
Ајхштетен на Кајзерштул, Германија
Висина 1,81 м
Маса 65 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Повлечен
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за етапни трки
Аматерски клубови
2011 Севен Стоунс
Професионални клубови
2012

2013–2014
Леопард-Трек Континентал Тим
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Европски друмски првак под 23 години (2011)
Последна промена
2 јануари 2016

Јулијан Керн (германски: Julian Kern; р. 28 декември 1989) — поранешен германски професионален друмски велосипедист, кој настапувал професионално во периодот 2012-2014 година.

Керн претходно настапувал за Леопард-Трек Континентал Тим во текот на 2012 година, пред да се приклучи на Аг2р-Ла Мондијал со двегодишен договор почнувајќи од 2013 година.[1]

На крајот на сезоната 2014, по завршувањето на неговиот договор со АГ2Р-Ла Мондијал одлучил да стави крај на неговата кариера.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
6. Краен пласман Тур де По де Савоја
2011
1. Gold medal europe.svg Европско друмско првенство под 23 години
2012
2. Краен пласман Флеш ду Суд
1. Етапа 3
2. Краен пласман Тур ду Лоара ет Шер Едмон Провост
4. ГП Јужна Корушка

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јулијан Керн во Аг2р на две години“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 27 август 2012 (посет. 24 септември 2012 г).
  2. „Julian Kern beendet seine Karriere“ (на (германски)). 12 ноември 2014. http://www.radsport-news.com/sport/sportnews_90384.htm. посет. 14ноември 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]