Југ (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југ
руски: Юг
Југ во Подосиновец
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
УстиеСеверна Двина
 • координати
60°43′40″ N; 46°19′30″ E / 60.7278° СГШ; 46.325° ИГД / 60.7278; 46.325Координати: 60°43′40″ N; 46°19′30″ E / 60.7278° СГШ; 46.325° ИГД / 60.7278; 46.325
Должина574 км
Големина на сливот35,600 км2
Проток 
 • просечен292 м3
Особености на сливот
ТечениеСеверна Двина
Карта на сливот на Северна Двина. Југ е прикажан на мапата.

Југ (руски: Юг) е река во Кичменгско-Городетскиот, Николскиот и Великустјугскиот реон во Вологдската област и во Пододосинскиот реон во Кировската област во Русија. Таа е долга 574 километри, а површината на нејзиниот слив е 35,600 км2. Југ се приклучува на Сухона во близина на градот Велики Устјуг, формирајќи ја Северна Двина, една од најголемите реки на европска Русија.

Опис[уреди | уреди извор]

Главните притоки на Југ се Шарженга (лево), Кичменга (лево), Јонтала (десно), Пушма (десно) и Луза (десно). Поголемиот дел од текот на Југ поминува низ Северниот гребен, и Југ е една од најголемите реки што го преминуваат гребенот.

И покрај фактот, името на реката е идентично со рускиот збор за „југ“, името има фино-угрешко потекло и потекнува од Коми зборот ју, што значи „вода“.[1]

Градовите Велики Устјуг и Николск, како и центрите на Кичменски Городската област и Пидосиновската област, се наоѓаат на брегот на Југ.

Изворот на Југ е во јужниот дел на Кичменско-Городетската област, јужно од селото Калеплиха. Реката тече југозападно, влегува во Николската област, се протега скоро до границата на Костромската област и нагло се врти северозападно. Градот Николск се наоѓа на двата брега на Југот, а возводно од долината на Николск е веќе густо населена. Низводно од Николск, Југ е пловен, иако нема навигација за патници, со исклучок на неколку фериботи. Течението на реката се протега понатаму кон север, повторно влегува во Кичменгско-Городеската област, се врти североисточно, ја прифаќа Кичменга од лево во селото на Кихменгски Городок и влегува во Кировската област. Во Подосиновец, Југ ја прифаќа Пушмата од десно, се свртува кон север, а потоа се свртува кон запад и влегува во Великустијушката област во Вологдската област. Југ ја прифаќа Луза, нејзината најголема притока, од десно, и свртува на север пред да се приклучи на Сухона.

Постојат голем број мостови во горниот тек на Југ, но низводно од Кичменски Городок има само еден мост, сместен во Подосиновец.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 14-15 век горниот тек на Југ, околу Николск, бил спорна територија помеѓу Големото Московско Кнежевство и Република Новгород. Новгород го контролираше најголемиот дел од рускиот Север, а особено сите области долж Сухона, додека Москва го контролираше Велики Устјуг, кој го наследи одВладимирско-суздаљското Кнежевство. Југ беше воден пат што Москва го користеше за да стигне до Велики Устјуг. На крајот на 15 век, Новгород бил додаден на Големото Московско Кнежевство, а Николск станал една од клучните точки на патот од Москва кон Белото Море, кој до 1703 година бил главната рута за надворешна трговија во Русија. Особено, пристаништето во Николск се користеше за превоз на товар.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фасмер, Макс. Этимологический словарь Фасмера (руски). стр. 899. Архивирано од изворникот на 2017-02-26. Посетено на 2021-02-12.
  2. г.Никольск (руски). Правительство Вологодской области. Архивирано од изворникот на 2019-12-12. Посетено на 20 September 2011.