Југословенска кинотека

Координати: 44°49′11″N 20°27′13″E / 44.8196475° СГШ; 20.4537418° ИГД / 44.8196475; 20.4537418
Од Википедија — слободната енциклопедија
Југословенска кинотека
Jugoslovenska kinoteka
Седиште на Југословенска кинотека
Карта
Основан1949; пред 75 години (1949)
МестоБелград, Србија
Координати44°49′11″N 20°27′13″E / 44.8196475° СГШ; 20.4537418° ИГД / 44.8196475; 20.4537418
Типкинотека

Југословенска кинотека — филмска архива сместена во Белград, главниот град на Србија. Таа е основана во 1949 година. Основач е на Меѓународната федерација на филмски архиви и била национална филмска библиотека на Југославија и моментално на Србија. Главното кино управувано од Југословенската кинотека го носи името на Душан Макавејев.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Југословенската кинотека е основана од Комитетот за кино на Федерална Народна Република Југославија во 1949 година.[2]

За време на бомбардирањето на НАТО врз Југославија во 1999 година, колекцијата на архивата била во опасност, но сепак била успешно зачувана.[2] Италијанскиот режисер Бернардо Бертолучи упатил молба архивата да биде поштедена за време на бомбардирањето.[3]

По реставрацијата, новата главна зграда на кинотеката била официјално отворена во 2011 година и во 2014 година била отворена за јавноста.[2]

Колекција[уреди | уреди извор]

Колекцијата на филмови содржи над 100.000 филмски отпечатоци од разни национални продукции, од сите жанрови, неми и звучни, црно-бели и во боја, со нитрат и ацетат.[2][4] Околу 85% од целата филмска колекција се состои од странски филмски материјал, вклучувајќи и некои претходно сметани за изгубени, што ја прави архивата особено интересна за филмските архивисти и истражувачи од целиот свет.

Југословенскиот филмски фонд ги спасил најважните архивски материјали и документарни филмови поврзани со територијата на поранешна Југославија, почнувајќи од најстариот постојан филм во земјата Крунисување на кралот Петар Први од 1904 година до неговото обновување во 1992 година.[4] Колекцијата југословенски филмови вклучува повеќе од 90% од производството од Втората светска војна. Повеќето филмови имаат заштита од копирање (две копии по наслов). Колекцијата на филмови постојано го зголемува депонирањето на филмови направени и поставени во земјата, споделување со други филмски архиви и преку купување и подароци од поединци и институции.

Архивската фотографска колекција содржи приближно 250.000 идентификувани (и исто толку необработени) слики од локални или странски филмски продукции, портрети на филмски работници и други учесници во филмската индустрија.[се бара извор] Колекцијата документи и пишан филмски материјал ги содржи сите видови документи, писма, договори, оригинални сценарија и друг материјал релевантен за историјата и проучувањето на националното кино.

Архивската колекција содржи постери на филмови (домашни и странски продукции) и филмски фестивали. Архивата има обработено околу 15.000 постери и околу 200.000 неидентификувани и нетретирани материјали. Приоритетна задача е заштита на постери поврзани со домашни филмови.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

  1. „Главна дворана Кинотеке добила име Сала Макавејев“. www.kinoteka.org.rs (англиски). Посетено на 2020-01-24.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „ЈУГОСЛОВЕНСКА КИНОТЕКА“. Jugoslovenska kinoteka.
  3. „Ретроспектива: Бернардо Бертолучи (1941-2018)“. Jugoslovenska kinoteka. Архивирано од изворникот на 2021-04-18. Посетено на 2021-04-18.
  4. 4,0 4,1 „АРХИВ ЈУГОСЛОВЕНСКЕ КИНОТЕКЕ“. Jugoslovenska kinoteka.
  5. „Yugoslav Film Archive“. Yugoslav Film Archive. Архивирано од изворникот на 2008-06-22. Посетено на 2009-01-23.