Јостедалсбрен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јостедалсбрен
Jostedalsbreen
P1000290Jostedalsbreen.JPG
Тип Планински глечер
Место Согн ог Фјуране, Норвешка
Координати 61°42′38″ СГШ 6°55′27″ ИГД / 
Површина 487 км²
Должина 60 км
Дебелина 600м

Јостедалсбрен — најголем ледник на европското копно и е остаток од големиот континентален глечер, кој до пред 10,000 години ја покривал цела Норвешка. Неговиот опстанок во југозападниот дел на Норвешка главно е обезбеден со регионалните снегови, а не со ниските температури. Тоа може да се забележи по по високата стапка на топење во терестријалните „носеви“ на неговите педесетина платоски глечери.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]