Прејди на содржината

Јостедалсбрен

Координати: 61°42′38″N 06°55′27″E / 61.71056° СГШ; 6.92417° ИГД / 61.71056; 6.92417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јостедалсбрен
Jostedalsbreen
ТипПланински ледник
МестоСогн и Фјуране, Норвешка
Координати61°42′38″N 06°55′27″E / 61.71056° СГШ; 6.92417° ИГД / 61.71056; 6.92417
Површина487 км²
Должина60 км
Дебелина600м

Јостедалсбрен — најголем ледник на европското копно и е остаток од големиот континентален ледник, кој до пред 10,000 години ја покривал цела Норвешка. Неговиот опстанок во југозападниот дел на Норвешка главно е обезбеден со регионалните снегови, а не со ниските температури. Тоа може да се забележи по по високата стапка на топење во терестријалните „носеви“ на неговите педесетина платоски ледници.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]