Јонкерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Местоположбата на Јонкерс во Њу Јорк

Јонкерс (број на жители:околу 250.000) е град во југоисточен Њу Јорк, САД. Индустријата е разновидна и вклучува печатење и издаваштво, како и изработка на лифтови, хемикалии. електронски компоненти и облека.

Историја[уреди | уреди извор]

Некогаш бил индијанско село, дел од зделката направена од Холандкста компанија Западна Индија и Индијанците во 1639 година. Во 1646 година бил вклучен во подарувањето земја на Џонкерг Адријан ван дер Донк. Јужниот дел на стариот Јокерс бил споен кон тоа што подоцна станало Бронкс во 1874 година.