Јоанис Колетис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоанис Колетис
Ἰωάννης Κωλέττης
Премиер на Грција
На должноста
12 јуни 1834 – 1 јуни 1835
Монарх Отон I
Претходник Александрос Маврокордатос
Наследник Јозеф Лудвиг фон Армансперг
На должноста
18 август 1844 – 17 септември 1847
Претходник Александрос Маврокордатос
Наследник Кицос Ѕавелас
Лични податоци
Роден(а) 1773 или 1774
Сирако, Јанински ејалет, Османлиска империја
Починал(а) 17 септември 1847[1] (aged 73-74)
Атина, Кралство Грција
Партија Француска партија
Награди Order of the Redeemer
Воена служба
Припадност * Грција First Hellenic Republic
Род * Filiki Etaireia
Битки/војни Грчка војна за независност

Јоанис Колетис (?, 1774 – Атина, 1847) – грчки политичар, водач на т.н. „француска” партија, претседател на грчката Влада (1844 –1847). Во грчкото Собрание ја промовирал мегали идејата како политичка програма за создавање голема грчка држава за сметка на балканските владенија на османлиската држава, вклучувајќи ја и Македонија (1844).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Белешка: Грција официјално го прифатила Грегоријанскиот календар на 16 февруари 1923 (кој станал 1 март). Сите датуми пред тоа, освен ако не се посебно назначени се по стар стил.