Јениќој (Истанбул)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јениќој, поглед кон Босфорот

Јениќој (турски: Yeniköy, "ново село") е населба која се наоѓа во Истанбул, Турција во Саријер односно на европската страна од градот. Населбата граничи со Истинји и Тарабија. Во населбата живеат едни од најбогатите луѓе во градот.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Turkish - American Business Council - Wealthiest Turks revealed. 2008.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Türker, Orhan: Nihori´den Yeniköy´e. Bir Boğaziçi Köyünün Hikayesi. Sel Yayıncılık, Istanbul. 2004.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]