Јасмина Мукаетова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јасмина Мукаетова (родена на 3 декември 1981 година во Кавадарци) — македонска турбо фолк и популарна музичка пејачка. Во 2007 година, таа спроведе светска турнеја, настапувајќи пред голема публика од дијаспората.

Живот[уреди | уреди извор]

Јасмина Мукаетова долги години се занимава со македонска фолк сцена. Досега беше многу успешна како пејачка. Родена е во Кавадарци, Република Македонија, каде ги заврши и основното музичко образование и гимназиските студии. Студирала на Филозофски факултет во Скопје.

Нејзиното прво искуство со пеење беше на познатиот фестивал Про фест, што се одржа во Пробиштип, каде што од жирито и публиката беше награден со „најдобриот новодојденец“. Во 1998 година, таа учествуваше во претселекцијата на Македонија за песна на Евровизија, бидејќи во тоа време беше концентрирана на кариера за поп-пеење, сè до 2001 година, кога се трансформираше во пејачка на народна музика. После тоа, следеа многу светски турнеи, како на пример во Германија, Шведска, Швајцарија и Австралија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Jasmina_Mukaetova
  2. http://www.vest.com.mk/default.asp?id=104468&idg=6&idb=1573&rubrika=%40ivot Архивирано 10 февруари 2012 г.