Прејди на содржината

Јапонска чајна церемонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три елементи за приготвување на церемонијата: мешалка, лажицаа и сад со три кесички маќа чајот.

Јапонска чајна церемонија, (јапонски јазик|茶道, ќадо - пат на чајот), е традиционален начин на приготвување и служење на чајот во Јапонија во присуство на гостите. Во чајната церемонија, по правило, се користи посебен вид на зелен чај во прав (маќа[1]), кој се разликува од чајот предвиђден за секојдневната употреба. Церемонијата опфаќа оброк (ќакаисеки) и две служења на чај (коиќа и усуќа), а трае приближно четири часа. Првобитно, чајната церемонија била привилегија исклучиво на аристократијата, а својата денешна форма го добила благодарејќи на зен мајсторот Сен но Рикју (1522-1591).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Japanese Tea Ceremony“. www.japanese-tea-ceremony.net. Архивирано од изворникот на 2020-11-27. Посетено на 22. 11. 2018.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Šoljica sklada

Japanese Tea Ceremony