Јамболска синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јамболската синагога
Yambol Sinagogu
Yambol synagogue Foto Miguel Angel Otero Soliño.JPG
Основни податоци
МестоИстанбул, Турција
ПрипадностЈудаизам
Архитектонски опис
Архитектонски типсинагога

Јанболската синагога (турски:Yambol Sinagogu) е еврејски храм кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Оваа синагога била изградена од страна на бугарските евреи од Јамбол за време на Византија. Во текот на XVIII век била реконструирана. Синагогата е една од двете преостанати антички синагоги во оваа област[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chief Rabbinate of Turkey (Türkiye Hahambaşılığı)“. Посетено на 30 March 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]