Јаванава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаванава
Yawanawá
Вкупен број на населението

1450[1]

Региони со значително население
Бразил, Перу, Боливија
Јазици
Паноански јазици
Религии
Јаванава

Јаванава (Yawanawá, или Jaminawá, Xixinawá, Yaminawá, Bashonawá, Marinawá), се индијански народ кој живее во Акре (Бразил), Мадре де Диос (Перу), и Боливија; но нивната татковина е Акре во Бразил.[1] The Yawanawan language is of the Panoan language group.

Јаванава заедницата е водена од страна на Ташка и Лаура Јаванава. Во 2001, 26 годишниот Ташка Јаванава станал одговорен за 500 луѓе и 1.000 км2 на Амазонската прашума како поглавар на Јаванава.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Yawanawá in the Encyclopedia of Indigenous Peoples in Brazil.

Напредно читање[уреди | уреди извор]