Јаболков цветојад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаболков цветојад
Apfelbaumkäfer ugglan.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Тврдокрилци
Семејство: Чурилкари
Род: Цветојад
Вид: A. pomorum
Биномен назив
Anthonomus pomorum
L.

Јаболковиот цветојад (науч. Anthonomus pomorum) е тврдокрилец што се храни на јаболкници.[1]

Животно поведение[уреди | уреди извор]

Возрасните единки обично презимуваат во гнило лисје во шумите или во живи огради. На пролет се селат овошните насади и се населуваат на јаболкници.[2][3] Дрвата ги наоѓаат со помош на феромони или други хемиски водилки што ги оддаваат растенијата.[4]

Природни непријатели на јаболковите цветојади се пајаците, кои се хранат со нив.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Claudia Hausmann, Jorg Samietz, and Silvia Dorn (2004). „Visual Orientation of Overwintered Anthonomus pomorum (Coleoptera: Curculionidae)“ (PDF). Entomological Society of America. Архивирано од изворникот (PDF) на 2007-08-15. Посетено на 2012-10-04.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Toepfer, S., H. Gu, and S. Dorn. 1999. Spring colonisation of orchards by Anthonomus pomorum from adjacent forest borders. Entomol. Exp. Appl. 93: 131-139.
  3. Toepfer, S., H. Gu, and S. Dorn. 2002. Phenological analysis of spring colonisation of apple trees by Anthonomus pomorum. Entomol. Exp. Appl. 103: 151-159.
  4. Kalinova, B., K. Stransky, J. Harmatha, R. Ctvrtecka, and J. Zdarek. 2000. Can chemical cues from blossom buds influence cultivar preference in the apple blossom weevil (Anthonomus pomorum)? Entomol. Exp. Appl. 95: 47-52.
  5. Marc, P., and A. Canard. 1997. Maintaining spider biodiversity in agroecosystems as a tool in pest control. Agric., Ecosyst. Environ. 62:229–235.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]