Ѕвончица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕвончица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворСтогово

Ѕвончицарека во Западна Македонија.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира на планината Стогово. Нејзиното течение е западно од селото Гари и источно од градот Дебар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 33. ISBN 978-9989-2117-6-8.