AC/DC

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


AC/DC

Поранешниот пеач Бон Скот (централно), гитаристот Ангус Јанг и басистот Клиф Вилијамс (во позадина) настапуваат во Улстер Хол, Август 1979
Биографски податоци
Потекло Сиднеј, Австралија
Жанрови Рок
Рок ен рол
Хард Рок
Хеви Метал
Период на активност 1973 – до денешен ден
Издавачи Алберт Рекордс, ЕМИ, Колумбија Рекордс, Епик Рекордс, Атлантик Рекордс, Атцо Рекордс, Електра Рекордс, Ист Вест Рекордс
Соработници Geordie, The Easybeats, Dio.
Мреж. место www.acdc.com
Членови
Ангус Јанг
Малколм Јанг
Брајан Џонсон
Клиф Вилијамс
Фил Руд
Поранешни членови
Бон Скот
Сајмон Рајт
Крис Слејд
Марк Еванс
Дејв Еванс

AC/DC(читај: Еј-Си/Ди-Си) е австралиска музичка рок група формирана во 1973 од браќата Ангус и Малколм Јанг во Сиднеј. Групата меѓудругото е сметана за една од првите хард рок хеви метал групи, покрај Блек Сабат(Black Sabbath) и Лед Цепелин(Led Zeppelin). Но и покрај тоа членовите на групата својата музика секогаш ја класифицирале како рок ен рол.

AC/DC неколку пати го менуваше својот состав се до издавањето на нивниот прв албум Хај Волтеџ(High Voltage) во 1975 година. Составот на групата се стаблизира кога во 1977 како нов басист беше примен Клиф Вилијамс, на местото на Мaрк Еванс. Во 1979 година групата го сними едниот од нивните најпопуларни албуми Хајуеј ту Хел(Highway to Hell), кој исто така е последниот албум снимен со пеачот Бон Скот, починат на 19 јули 1980 по ноќ помината во пиење алкохол. По неговата смрт членовите на групата размислуваа дали да ја распуштат групата, но сепак решија да продолжат со свирење и како нов пеач беше избран Брајан Џонсон. Во истата година групата го сними својот најпродаван албум и еден од најпродаваните албуми на сите времиња Бек ин Блек(Back in Black).

Следниот албум на групата,[For Those About to Rock(We Salute you)]исто така беше многу успешен и беше нивни прв албум кој стана број еден во САД.

Галерија на слики[уреди]

nnn

Дискографија[уреди]

Надворешни врски[уреди]