Шан (Лихтенштајн)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шан
Schaan
Поглед на планините над Шан

Знаме

Грб
Шан и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°10′ СГШ 9°30′ ИГД / 
Површина
 • Вкупна 26,8 км2
Надм. вис. 450 м
Население (31 декември 2008)
 • Вкупно 5.758 жит.
Час. појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC)
Поштенски бр. 9494
Повик. бр. 7001
Портал www.schaan.li

Шан (герм. Schaan) е најголемиот град и општина во Лихтенштајн. Се наоѓа северно од главниот град Вадуц, во средишниот дел од земјата. Населението брои 5758 жители (2008),[1] а општината зафаќа површина од 26,8 km², вклучувајќи ги планините и шумата. Местото е за прв пат споменато во 850 г.

Шан има над 4000 фирми, и со тоа претставува голем економски центар. Во шан е седиштето на фирмата Ivoclar Vivadent AG, најголемиот произведувач на вештачки вилици во светот, како и на Hilti Aktiengesellschaft, еден од најкрупните светски произведувачи на котви и електричен алат.

Градот се граничи со Бухс во Швајцарија и се смета за најголем во Лихтенштајн по број на жители.

Наводи[уреди]

  1. Статистика за населението, Управа на Лихтенштајн (германски)

Надворешни врски[уреди]

Галерија[уреди]