Травис Мајер (велосипедист)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Травис Мајер

Мајер на Тур Даун Андер 2009
Лични податоци
Цело име Травис Мајер
Роден 8 јуни 1989 (1989-06-08) (25 г.)
Вивиш, Западна Австралија, Австралија
Податоци за клубот
Мом. клуб Драпак Профешанл Сајклинг
Дисциплина Друмски и порано велодромски велосипедизам[1]
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за хронометри
Професионални клубови
2010–2011
2012–2013
2014–
Гармин-Транзишанс
ГринЕЏ
Драпак Профешанл Сајклинг
Значајни победи
Национален друмски првак (2010)
Последна промена
8 октомври 2014

Травис Мајер (англиски: Travis Meyer; р. 8 јуни 1989) — австралиски професионален велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Драпак Профешанл Сајклинг.[2] Негова прва UCI ProTour трка била Тур Даун Андер 2009.[3] На почетокот на 2010 ја освоил друмската трка на националното првенство.[4]
Неговиот брат Камерон е исто така велосипедист и е дел од екипата Орика-ГринЕЏ.

Мајер се приклучил на Драпак Профешанл Сајклинг за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди]

2006
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Медисон
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
2007
Светски јуниорски велодромски првенства
1. Jersey rainbow.svg Индивидуална потера
1. Jersey rainbow.svg Скреч
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
2008
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Берлин
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Велингтон
1. Етапа 3
1. Етапа 7
2009
1. Краен пласман Трка околу Перт
1. MaillotAustralia.PNG Национално велодромско првенство - Екипна потера
2010
1. MaillotAustralia.PNG Национално друмско првенство
5. Гран Премио Нобили Рубинетери

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 130
Jersey red.svg Вуелта 165

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]