Траве

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Реката Траве близу Рајнфелд
Траве
Trave

Устието на реката Траве
Извор Шлезвиг-Холштајн
Утока Балтичко Море
53°57′39″ СГШ 10°53′14″ ИГД / 
Земји во сливот Германија
Должина 124 km
Сливно подрачје 2.676 km²

Траве (герм. Trave) е река во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Долга е околу 124 километри, и тече од изворот близу селото Гиселраде во Источен Холштајн, па сè до Травеминде, кајшто се влева во Балтичкото Море (Либечки Залив). Тече низ местата Бад Зегеберг, Бад Олдесло и градот Либек, каде се поврзува со каналот Елба-Либек. Реката е пловна за морски бродови од Балтикот до пристаништата на Либек.

Покрај разните мостови што ја сечат, под реката минува тунелот Херен, а по неа оди траект што го поврзува Травеминде со полуостровот Привал.

Притоки на Траве се реките Вакениц и Штепениц.