Стив Морабито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Стив Морабито

Морабито на Тур де Романди 2011
Лични податоци
Цело име Стив Морабито
Роден 30 јануари 1983 (1983-01-30) (31 г.)
Монте, Швајцарија
Висина 1,87 м
Маса 74 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Професионални клубови
2006
2007–2009
2010–
Фонак
Астана
БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Тур де Свис, 1 етапа (2006)
Последна промена
1 февруари 2014

Стив Морабито (германски: Steve Morabito; р. 30 јануари 1983 во Монте) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата БМЦ Рејсинг Тим.[1]

Достигнувања[уреди]

2006
1. Етапа 5 Тур де Свис
2. ГП Шварцвалд
2007
2. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Етапа 4
1. Етапа 6
2010
4. Краен пласман Тур де Свис
7. Краен пласман Сиркут Сиклиста де ла Сарт
2011
5. Краен пласман Џиро дел Трентино
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2012
2. Краен пласман Трка околу Австрија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро 83 СО 88 34
Jersey yellow.svg Тур 51 49 35
Jersey red.svg Вуелта 84 35

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]