Скопска Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Скопска Црна Гора
Skopska Crna Gora-MKD.JPG
Поглед на Скопска Црна Гора од југ
Надм. вис. 1.651 м 
Местоположба
Скопска Црна Гора се наоѓа во Македонија
Скопска Црна Гора
Скопска Црна Гора на карта на Македонија
Координати 42°11′24″ СГШ 21°26′24″ ИГД / 

Скопска Црна Гора — средновисока планина во северна Македонија. Се издига помеѓу: Скопската Котлина од југ, Кумановската Котлина од исток, Гњиланската од север (во Косово) и долината на река Лепенец од запад. Планината се протега во правец ЈЗ-СИ, со највисок врв Рамно (1.651 м). Останати повисоки врвови се Соколовец и Душановец. Настаната е со раседнување. Составена е од кристалести шкрилци и еруптивни карпи, преку кои лежат мезозојски карпи и терциерни седименти. Со долината на Липковска Река поделена е на два дела: западен-повисок и источен понизок познат под името Карадаг. На Скопска Црна Гора се наоѓаат изворишта на поголем број речни текови.Целиот крај околу планината понекогаш се вика Црногорија и е многу богат со цркви и манастири на пример манастирите Матејче и Свети Ѓорѓи на источната страна и манастирите Свети Архангел и Света Богородица на западната страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Т. Андоновски, И. Милевски, Геоморфолошки карактеристики на Кумановската Котлина, „Географски разгледи“, кн. 36, Скопје, 2001

Надворешни врски[уреди | уреди извор]