Роберт Патинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роберт Петинсон
Rpattz.JPG
Перинсон на премиерата на Самрак во Лос Анџелес
Роден(а) Роберт Томас Петинсон
13 мај 1986 (1986-05-13) (28 г.)
Лондон, Англија
Други имиња RPattz,[1] Spunk Ransom[2] (прекари)
Занимање Глумец, модел, музичар
Активност 2004 – сè уште

Роберт Томас Петинсон (англиски: Robert Thomas Pattinson) (роден 13 мај, 1986)[3] е англиски актер, модел и музичар.[4] Најпознат е по улогата на Едвард Кален во филмската адаптација на Самрак, базиран на романот на Стефани Мајер, а и по улогата на Седрик Дигори во Хари Потер и Пламениот пехар.[5][6][7]

Ран живот[уреди]

Петинсон е роден во Лондон, Англија. Неговата мајка, Клер, работела во модна агенција, додека пак неговиот татко, Ричард, увезувал старомодни автомобили од САД.[8] До својата тринаесетта година учел во музичкото училиште Tower House во Лондон, а потоа своето образование го продолжил во елитното приватно училиште Harrodiаn School.[9] Се приклучил во аматерски театар преку Barnes Theatre Company. Откако се здобил со некое искуство, започнал со актерски улоги. Го привлекол вниманието на актерски агент за време на продукцијата на Tess of the D'Urbervilles и започнал со барање на професионални улоги. Оттогаш има изведувано во аматерска верзија на Магбет, а и се обидел и со манекенство.[се бара извор] Петинсон има две постари сестри.[10]

Кариера[уреди]

Манекенство[уреди]

Со манекенството Петинсон почнал да се занимана на дванаесет годишна возраст, но се престанал четири години подоцна, за што тој вели дека виновен за неговиот неуспех како модел бил неговиот недоволно маженствен изглед.

Петинсон објаснува во декември, 2008, „Кога првпат започнав, бев доста висок и изгледав како девојче, поради што се здобив со доста работи, бидејќи тогаш беше период кога во мода беа андрогините личности. Потоа, претпоставувам, станав премногу машки, поради што престанав да се здобивам со работи. Ја имав најнеуспешната манекенска кариера.“[11]

Петинсон се појави во рекламна кампања за есенската колекција за 2007 на Hackett.[12]

Глума[уреди]

Музика[уреди]

Роберт свири на гитара и пијано и компонира своја музика. Негови две песни „Never Thing“ и „Let Me Sing“ во кои исто така пее можат да се чујат во филмот Самрак.


Наводи[уреди]

 1. Rpattz definition“. Definition - of. http://www.definition-of.com/rpattz. конс. 3 август, 2009. 
 2. „Spunk Ransom is catching on“. MTV.com. http://www.mtv.com/videos/movies/237780/spunk-ransom-is-catching-on.jhtml. конс. 3 септември, 2009. 
 3. Robert Pattinson“, People.com (конс. 3 април 2009).
 4. Gina McIntyre. „Robert Pattinson on his 'Twilight' songs: 'Music is my backup plan if acting fails'“, Los Angeles Times, 9 октомври 2008 (конс. 1 февруари 2009).
 5. Sona Charaipotra (14 ноември 2008). „A Night Out With - Robert Pattinson“. New York Times. http://www.nytimes.com/2008/11/16/fashion/16nite.html?_r=1&ref=movies. 
 6. Rebecca Murray (31 јули 2008). „Robert Pattinson Discusses 'Twilight'“. About.com. http://movies.about.com/od/twilight/a/twilight073108.htm. конс. 11 февруари 2009. 
 7. Hillary Atkin (16 ноември 2008). „Exclusive Interview: Robert Pattinson“. Fandango. http://www.fandango.com/commentator_exclusiveinterview:robertpattinson_203. конс. 11 февруари 2009. 
 8. Robert Pattinson
 9. Flora Stubbs. „Potter star 'next Jude Law'“, Evening Standard, 17 ноември 2005 (конс. 2 октомври 2008).
 10. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име telegraph.
 11. New York Magazine
 12. „Robert Pattinson-Hackett Campaign“. Nachophoto.com. http://nachofoto.com/photo-of-Robert-Pattinson-Hackett-Campaign-4ac9aa70ac4f. конс. 16 август 2009.