Република Српска Краина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Република Српска Краина
Republika Srpska Krajina
Република Српска Крајина
Знаме Грб
ХимнаБоже Правде / Bože Pravde
Главен град Книн
Најголем град главниот град
Службен јазик српски
Уредување Република
 -  Претседател Милан Мартиќ
 -  Премиер Милан Бабиќ
Површина
 -  Вкупна 17 028 км2 
 -  Густина 25.6 жит/км2 
Валута Српски динар

Република Српска Краина е непризнаена од меѓународната заедница српска република, која постоела меѓу 1991 и 1995 година на територијата на Хрватска. Главниот град на РСК е Книн (12 000), а останатите поголеми градови се Вуковар (33 000) и Петриња (19 000). Во 1993 година РСК има 435 595 жители и зафаќа површина од 17 028 квадратни километри.

Претседатели[уреди]

Премиерите[уреди]