Претседателски избори во Русија (2000)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
1996 Русија 2004
Претседателски избори во Русија
26 март 2000
Vladimir Putin-5 edit.jpg Gennady Zyuganov Crooped.png
Кандидат Владимир Путин Генадиј Зјуганов
Партија независен Комунистичка партија на Руската Федерација
Број на гласови 39,740,467 21,928,468
Процент 52.94% 29.21%
Актуелен Претседател
Борис Елцин
Независен
Новоизбран Претседател
Владимир Путин
Независен

Претседателските избори во Руската Федерација се одржиле на 20 март 2000 година. Актуелниот премиер и вршител на должноста претседател Владимир Путин, победил на изборите во првиот круг.

Вкупно биле номинирани 33 кандидати за претседател, но од нив на крајот само 12 ги исполниле законските прописи. Еден од нив се повлекол непосредно пред истекот на рокот, па останале 11 кандидати: Владимир Путин, Генадиј Зјуганов, Григориј Јавлински, Амангелди Тулујев, Владимир Жириновски, Константин Титов, Ела Памфилова, Станислав Говорухин, Јуриј Скуратов, Александар Подберјоцкин и Умар Џабраилов.

Одлуката за спроведување на претседателски избори, исто така, во Чеченија се гледало како на контроверзност од страна на многу набљудувачи поради воената кампања и загриженост за безбедноста[1]. Парламентарните избори на 19 декември 1999 година биле бојкотирани во Чеченија.

Наводи[уреди]