Генадиј Зјуганов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Генадиј Зјуганов
Генна́дий Зюга́нов
Gennady Zyuganov 2012-05-01.jpg

Прв секретар на КПР
Во служба
14 февруари 1993 – денес
Претходник Валентин Купцов
Лични податоци
Роден(а) 26 јуни 1944(1944-06-26)
Мимроно, Орловска област, СССР
Националност СССР СССР (до 1991)
Русија Русин
Партија Комунистичка партија на Советскиот Сојуз (до 1991)
Комунистичка партија на Русија
Струка учител
Потпис
Military service
Припадност СССР
Род советска армија
Служба 1963–1966
Битки/војни Студена војна
Одликувања Jubilee medal "Twenty Years of Victory in the Great Patriotic War 1941-1945"

Генадиј Зјуганов (руски: Геннадий Андреевич Зюганов,роден на 26 јуни 1944) е руски политичар, доктор по филозофски науки, автор на бројни книги и публикации во медиумите.

Зјуганов завршил на физичко-математичкиот факултет во градот Орел. Во 1966 година станал член на КПСС. Во рамките на партијата извршувал голем број на должности. Во 1993 година бил избран за пратеник во руската Дума.

Од 2001 година е претседател на Сојузот на комунистичките партии - Комунистичка партија на Советскиот Сојуз (СКП-КПСС). Тој бил на три пати кандидат за претседател на Русија во 1996, 2000 и 2008 година. На изборите во 1996 година се пласирал на второто место и учествувал во вториот круг со Борис Елцин.