Правишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Правишта
Ελευθερούπολη
Местоположба
Правишта се наоѓа во Грција
Правишта
Координати 40°55′ СГШ 24°15′ ИГД / 
Управа
Држава: Грција
Област: Источна Македонија и Тракија
Округ: Кавала
Население (2001)[1]
 - Население: 11.401
Друго
Часовен појас: EET/EEST (UTC+2/3)
Рег. табл.: ΚΒ

Правишта е град во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Подробни резултати од пописот во 2001 г. PDF (39 МБ) (грчки) (англиски)