Митровден

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона на Св. Димитриј Солунски во црквата „Св. Богородица - Пречиста“, Враниште. XVI c.

Митровден е христијански празник посветен на Свети Димитриј. Се празнува на 8. ноември.

Портал „Празници