Памук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Памук
Gossypium barbadense
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Слезовидни
Фамилија: Слезови
Потфамилија: Слезови
Племе: Gossypieae[1]
Род: Памук
L.

Памукот (науч. ) е најважна индустриска култура за добивање предиво и ткаенини. Тој најдобро успева во суптропските предели каде што има плодни почви и доволно топлина. За време на вегетацијата тој треба да се наводнува, а за бербата е потребен сушен период. Најпознатите области за одгледување памук се наоѓаат во државите Казахстан, Узбекистан, Туркменистан, долината на Нил во Египет, долините на Хоангхо, Јанцекјанг во Кина, потоа во САД, Мексико и други места.


Наводи[уреди]

  1. „Gossypieae L.“. „GRIN“. Министерство за земјоделство на САД. 12 март 2007. http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/genus.pl?5113. конс. 20 февруари 2009.  (англиски)