Палата Чираган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Палата Чираган
Çırağan Sarayı

Палатата Цираган од Босфорот
Општи информации
Архитектонски стил Османлиска, Барок
Град Истанбул
Земја Турција
Изградбата започнала 1829-1832
Проектирање и изградба
Клиент Абдул Азис
Сопственик Турција
Архитект Агоп Балјан, Саркис Балјан

Палатата Чираган (турски: Çırağan Sarayı)) е поранешна императорска резиденција кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1830-1876) во периодот од 1863 до 1867 година. Негов архитект е Саркис Балјан. Денеска, објектот е претворен во хотел.