Палата Маслак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Палата Маслак
Maslak Kasrı
Општи податоци
Стил Османлиска
Град Истанбул
Земја Турција
Клиент Абдул Азис
Сопственик Турција


Палатата Маслак (турски: Maslak Kasrı)) е поранешна кралска резиденција кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на султан Абдул Азис (1861-1876).