Палата Ајналикавак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Палата Ајналикавак
Aynalıkavak Kasrı
Општи информации
Архитектонски стил Османлиска архитекура
Град Истанбул
Земја Турција

Палатата Ајналикавак (турски: Aynalıkavak Kasrı)) е кралска резиденција кој се наоѓа во Истанбул, Турција. Овој објект бил изграден во времето на Османлиската империја во времето на султанот Ахмед I[1].

Наводи[уреди]

  1. * Sema Öner. Aynalıkavak Pavilion. TBMM. Istanbul, 1994