Павлодар (област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Павлодар (покраина))
Прејди на: содржини, барај
Покраина Павлодар
Павлодар облысы
Павлодарская область
—  Покраина  —

Грб
Мапа на Казахстан, локацијата на покраинат аПавлодар е обележана со зелена боја
Координати: 52°18′ СГШ 76°57′ ИГД / 
Држава  Казахстан
Главен град Павлодар
Управа
 • Аким Ерлан Арын
Површина[1]
 • Вкупна 124.800 км2
Население (2007-01-01)[1]
 • Вкупно 744.860 жит.
Час. појас East (UTC+6)
 • Лете (DST) not observed (UTC+6)
Поштенски број 140100 - 141200
Area codes +7 (718)
ISO 3166 KZ-PAV
Рег. табл. S
Окрузи 10
Градови 3
Населени места
Селс 504 [2]
Портал http://www.pavlodar.kz/

Провинцијата Павлодар (казашки: Павлодар облысы, Pavlodar oblısı) е една од 14-те покраини во Казахстан. Главен град на покраината е Павлодар, со популација од 300,200. Покраината има популација од 744,860 жители.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]