Мартин Колер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Мартин Колер

Колер на Тур Даун Андер 2013
Лични податоци
Цело име Мартин Колер
Роден 17 јули 1985 (1985-07-17) (28 г.)
Валенштат, Швајцарија
Висина 1,77 м
Маса 69 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб БМЦ Рејсинг Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Аматерски клубови
2007 Хадимек (стажант)
Професионални клубови
2008– БМЦ Рејсинг Тим
Значајни победи
Етапни трки
Тур де л’Авенир
1 етапа

Еднодневни трки и класици

MaillotSuiza.PNG Национален друмски првак (2012)
MaillotSuiza.PNG Национален хронометарски првак (2011)
Последна промена
1 февруари 2014

Мартин Колер (германски: Martin Kohler; р. 17 јули 1985) — швајцарски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за американската UCI World Tour екипа БМЦ Рејсинг Тим.[1]

Тој се натпреварувал на Џиро д’Италија 2010, но се откажал во втората етапа поради несреќа. Колер победил на националното хронометарско првенство во 2011 и на националното друмско првенство во 2012.

Достигнувања[уреди]

2007
1. Етапа 4 Тур де л’Авенир
2008
1. ГП Кибург
2011
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство
2012
1. MaillotSuiza.PNG Национално друмско првенство
2013
3. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди]

Гранд Тур 2011 2012 2013
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 111 66

СО = се откажал

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]