Малави (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Езеро Малави
Езеро Малави - Поглед од орбитата
Поглед од орбитата
Координати 12°11′ ЈГШ 34°22′ ИГД / 
Главен прилив Рухуху[1]
Главен истек Шире[1]
Површина на сливот k
Земји во сливот Малави, Мозамбик, Танзанија
Макс. должина 560 km[1] to 580
Макс. ширина 75 km[1]
Површина 29,600 km² (11,429 sq. mi.) [1]
Прос. длабочина 292 m[2]
Макс. длабочина 706 m[2]
Водна зафатнина 8,400 km³[2]
Надм. височина на површината 500
Острови Ликома и Чизумулу островчиња
Наводи [1][2]

Езерото Малави или Езеро Њаса е најјужно од сите Големи Африкчки Езера. Езерото е долго 560 до 580 км, има максимална ширина од 75 километри и површина од околу 29,600 km². Езерото Малави е трето езеро поголемина во Африка и девето во светот. Главен одлив на езерото е реката Шире која се влева во реката Замбези, а најголема притока на реката Шири е реката Рухуху

Езерото Малави во 1967

Земји кои се наоѓаат на бреговите на ова езеро се: Малави, Танзанија и Мозамбик. На островот се наоѓаат и два населени острови, Ликома и Чизумулу, кои припаѓаат на Малави ама се опкружени со територијалните води на Мозамбик.

Водите на езерото се дом за најголемиот број езерски видови на риби во светот. Езерото е познато по циклидите. Националниот парк Езеро Малави од 1984 година е под заштита на УНЕСКО.

Прв Европјанин кој го открил езерото бил Дејвид Ливингстон во 1859 година.

Наводи[уреди]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Malawi Cichlids“. „AC Tropical Fish“. Aquaticcommunity.com. http://www.aquaticcommunity.com/cichlid/malawi.php. конс. 2 април 2007. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Lake Malawi“. „World Lakes Database“. International Lake Environment Committee Foundation. http://www.ilec.or.jp/database/afr/afr-13.html. конс. 2 април 2007.